Siirry sisältöön
PELIT · ARVOSTELUT · TIETOKANTA
Foorumi

Betonin hajoamismallinnus diskreetin elementtimallinnuksen avulla: Curbachin 2012 tutkimus

Julkaistu:

Birgit Beckmann, Kai Schicktanz, Dirk Reischl ja Manfred Curbach julkaisivat vuonna 2012 tutkimuksen nimeltä “DEM simulation of concrete fracture and crack evolution” lehden Structural Concrete, joka on julkaistu Wileylla. Tutkimus ilmestyi 13. numerossa, 4. lehdessä, sivuilta 213–220, ja sen DOI on 10.1002/suco.201100036, ja sen ISSN on 1464-4177. Tutkimuksessa käytettiin diskreetin elementtimetodia (DEM) betonin murroksen ja rakojen kehityksen mallintamiseen. DEM käsittelee kehon erillisten elementtien kokonaisuudeksi, eikä sitä pidetä jatkuvaksi aineeksi, mikä mahdollistaa murroksen ja rakojen kehityksen yksittäisten osien tai blokkien välisistä vuorovaikutuksista. Tutkijat sovelsivat tätä menetelmää erityisesti betoniin, joka on melko murrettu materiaali, jonka murtokäyttäytyminen riippuu paljon sisäisestä mikrostruktuurista.

Manfred Curbach, joka syntyi 28. syyskuuta 1956 Dortmundissa, on saksalainen siviiliinsinööri ja tutkija, joka on johtanut tekstiilijärjestelmä- ja hiilijärjestelmäbetonin kehitystä. Hän on professori Dresdenin teknillisessä yliopistossa Betonirakenteiden laitoksessa, jossa betonirakenteet ovat hänen pääasiallisia tutkimusaiheita. Hänen tutkimuksensa ulottuu perustutkimuksesta käytännön sovelluksiin. Muita tutkimusaiheita ovat betonin materiaalin käyttäytyminen moniaksaalisissa kuormituksissa ja korkeissa kuormitustasoissa sekä betonin ja betonirakenteiden isku- ja korkeaprosessointi, jossa hän on perustanut kansainvälisesti tunnustetun tutkimuskeskuksen. DEM-murroskatsaus liittyy hänen kiinnostukseensa betonin reagoinnista monimutkaisiin kuormitustilanteisiin.

Muita betonin käyttäytymiseen liittyvää tutkimusta ovat:

Choose Gamer24H as a preferred source on Google

2012:n murrosstudion lisäksi Curbach ja yhteistyökumppanit ovat julkaisseet muita tutkimuksia, joissa tutkitaan betonia vaativissa olosuhteissa. Vuonna 2016 Matthias Quast ja Manfred Curbach julkaisivat artikkelin “Concrete under biaxial dynamic compressive loading” (betoni biaksiaalisen dynamisen puristuskuormituksen alla) lehdessä Procedia Engineering, ja Robert Ritter ja Curbach tutkivat “Hypersurffaatin muoto betonissa moniaksiaalisen kuormituksen alla” ACI Materials Journalissa. Sebastian Wilhelm ja Curbach suorittivat veden alla olevien syvänmeren käyttöön tarkoitetuista koteloista tehtävän kokeellisen ja ei-lineaarisen numeerisen analyysin, jotka on valmistettu ultra-tyylikkäästä betonista. Robert Zobel ja Curbach suorittivat numerisen tutkimuksen, jossa tutkittiin vahvistettujen ja puristettujen betoniosien toimintaa biaksiaalisten puristuskuormitusten alla. Lisäksi merkittäviä tutkimuksia ovat P. Máca, E. Panteki ja M. Curbachin vuonna 2016 julkaistu tutkimus betonin ja teräksen liitosstressin ja liukumisen käytöstä korkeiden kuormitustiheyksien alla, joka julkaistiin International Journal of Computational Methods and Experimental Measurementsissa.

Lähde: Wikipedi (Wikipedia) ↗
Kysy / keskustele foorumilla
YHTEISÖ / KESKUSTELU

Liity keskusteluun

Jaa ajatuksesi

Hae Gamer24H:sta

Kirjoita vähintään 3 merkkiä.

Tutki

ULKOASU

Valitse väriteema

Automaattinen mode follows your device and switches to Xbox, PlayStation, or Nintendo colors on matching stories. Your manual choice stays on this device.

🌍 VALITSE KIELI 25 Kieltä
🔍